Artroskopia stawu kolanowego

Być pięknym i zdrowym

Artroskopia stawu kolanowego

Postprzez Ania Sob Cze 11, 2011 1:29 pm

Dokładnie 4 dni temu niefortunnie lądując na ziemi coś mi chrupnęło w lewym kolanie. Wcześniej były z nim problemy ale nie wymagały ingerencji lekarza. Tym razem nie było już tak „pięknie”. Kolano się zablokowało więc pojechałam do szpitala. Po 2h boju z systemem zostawili mnie na zabieg. Normalnie na artroskopię czeka się około 2 lat. I nagle się okazuje, ze 80% znajomych to miało. Więc skoro jestem na bieżąco…

Image

A jest to zabieg chirurgiczny, który polega na „zajrzeniu” do wnętrza stawu w celu zbadania i leczenia pojawiających się tam problemów. Najczęściej wykonuje się artroskopię kolana, ale można w ten sposób badać także inne stawy a mianowicie: barkowy, biodrowy, skokowy, nadgarstek. Artroskopia może być konieczna, aby sprawdzić, na czym polega problem, wówczas jest to tzw. artroskopia zwiadowcza. Wykonuje się ją aby precyzyjnie sprawdzić co jest powodem bólu, obrzęku czy stanu zapalnego. Zabieg ten może także służyć do pobierania próbek tkanki lub do wycięcia lub usunięcia luźnych części tkanki, kości lub chrząstki w stawie.

Image

To była moja pierwsza operacja i mam nadzieję, że ostatnia. Klimaty szpitalne mi zdecydowanie nie służą. Jedzenie nie do zjedzenia, ludzie z takimi problemami zdrowotnymi, że ja przy nich to „pikuś”. I taka babcia, w wieku 91 lat co krzyczała całymi nocami i biła pielęgniarki. Wcale im się nie dziwię, że uważają, iż zarabiają za mało. Ale przejdę już do meritum. Zabieg wykonuje się na czczo, nie można nic pić ani jeść na 6 h wstecz. Godzinę przed dostałam tabletkę „żeby być spokojną”. Ale automatycznie przestała działać, jak usłyszałam, że moja kolej heh Pokicałam o ulach na salę, położyłam się na stole i zaczęło mną telepać. Znieczulenie podpajęczynówkowe w kręgosłup – od pasa w dół. Dostałam chyba „głupiego jasia”. Dobry stuff, wydawało mi się, że jestem w Gwiezdnych Wojnach i latam sobie w kosmosie o_O Po 30 min wróciłam do rzeczywistości, zabieg trwa standardowo 30 min u mnie trwało godzinę. Otworzyłam oczy i co widzę? Sala, na wysokości brzucha parawan a za nim słychać głosy. Kroplówka, aparatura dookoła… Monitor na którym było widać to się dzieje w kolanie ale nie jest to jakieś dobre kino więc nie polecam hehehe Zaglądałam tylko z ciekawości. I w końcu słyszę – pięknie, łąkotka przyszyta, kończymy.

Image

Jak się okazuje artroskopię wykonuje się ją także w przypadku uszkodzenia chrząstki lub więzadeł, luźnego fragmentu kości w stawie lub utraty stabilności stawu. Zapalenie stawów może powodować pogrubienie błony maziowej, która znajduje się w stawie. W czasie zabiegu artroskopii błonę tę można łatwo usunąć. Przy tego rodzaju zabiegu ryzyko infekcji jest mniejsze niż w przypadku tradycyjnej operacji, a blizny po małych nacięciach są mniej widoczne.
Sam zabieg polega na wykonaniu dwóch małych nacięć, aby można było włożyć do stawu artroskop (cienką rurkę z lampką i kamerką na końcu) oraz przyrządy chirurgiczne. Chirurg patrzy na ekran telewizyjny, na którym widoczny jest staw, i w miarę możliwości naprawia lub usuwa wszelkie uszkodzone obszary. W przypadku zapalenia stawów można wykonać też płukanie stawu, co łagodzi objawy. Po zakończonym zabiegu usuwa się artroskop i narzędzia, na nacięcia zakłada małe szwy i zakleja sterylnym opatrunkiem. Na drugi dzień opatrunek zostaje zmieniony i pacjent jest wypisany do domu. Najgorsze było jak mi pielęgniarka wyciągała rurkę od sączka (pojemnik z rurką odprowadzający krew z rany) z kolana. Miałam wrażenie, że mi coś wyrywa z kolana.

Image

Przed i po zabiegu dostawałam zastrzyki przeciwbólowe chociaż tak naprawdę nie działały jakoś cudownie. Odpowiednio dobrana rehabilitacja powinna pomóc powrócić do zdrowia. Polega ona na poprawie zakresu ruchu w stawie i wzmocnieniu mięśni oraz tzw.propriorecepcji. Przebyty proces usprawniania zapewnia stawom prawidłowa ruchomość i sprawne funkcjonowanie przez kolejne lata.

Rodzaje operacji artroskopowych stawu kolanowego

- artroskopia diagnostyczna stawu
- usunięcie lub naprawa uszkodzenia łąkotek stawu kolanowego
- usunięcie ciał wolnych śródstawowych
- rekonstrukcja więzadeł krzyżowych
- naprawa ubytków chrząstki stawowej
- inne operacje artroskopowe

Image

Wskazania do artroskopii

- utrzymujący się i niepodatny na leczenie farmakologiczne i fizykalne stan zapalny stawu kolanowego
- uczucie niestabilności stawu kolanowego
- powtarzające się uczucie przeskakiwania w stawie kolanowym
- utrzymujące się dolegliwości bólowe nasilające przy określonym ruchu
- nagle występujące ograniczenie zakresu ruchu stawu (zablokowanie)
- uczucie „przeskakiwania” w stawie

Image

Leczenie poszpitalne

Bezpośrednio po zabiegu trzeba ograniczyć używanie kończyny. Obciążanie operowanej kończyny lub zakaz jej odciążenia poprzez stosowanie kul łokciowych uzależniony jest od rodzaju operacji. Ja mogę się lekko palcami podpierać aby mieć równowagę. Zakres ćwiczeń ustala się indywidualnie w zależności od stwierdzonej podczas artroskopii choroby lub uszkodzenia tkanek oraz w zależności od rodzaju wykonanej operacji. Niektóre rodzaje operacji wymagają założenia gipsu lub ortezy wspomagającej staw kolanowy oraz profilaktyki przeciwzakrzepowej w postaci podawania heparyny niskocząsteczkowej. Akurat gipsu nie mam ale te zastrzyki przeciwzakrzepowe to konieczność. Dziś modliłam się 15 min ze strzykawką w ręku, bo nie cierpię zastrzyków etc. A już w ogóle jak mam je sobie sama robić hehehe

Image

Rehabilitacja

Czytałam, że zabieg artroskopii znacznie skraca czas rehabilitacji. Rany pooperacyjne są małe t fakt, więc goją się szybko i nie utrudniają wykonywania ćwiczeń. Po operacjach artroskopowych stawu kolanowego ustala się indywidualny program rehabilitacji. Program ten zależy od przyczyny dolegliwości oraz zastosowanego leczenia operacyjnego. Program obejmuje stosowanie unieruchomienia ortezy (jest to aparat wspomagający staw z jednoczesną możliwością wykonywania ćwiczeń w ustalonym zakresie)) z jednoczesnym wykonywaniem ćwiczeń. Ćwiczenia są stopniowo rozszerzane w kolejnych tygodniach po operacji. Indywidualny program określa sposób wykonywania ćwiczeń oraz dopuszczalny zakres ruchu. Ćwiczenia obejmują także pozostałe kończyny co przyspiesza powrót jej sprawności. Rehabilitacja odniesie skutek jeżeli będzie przeprowadzona w odpowiednich warunkach i pod okiem specjalistów. Ćwiczenia kończyny dolnej wspomagają także krążenie i mają również działanie zapobiegające powikłaniom naczyniowym.
Kiedy jestem dobra, jestem bardzo dobra, ale kiedy jestem zła, jestem jeszcze lepsza.
Awatar użytkownika
Ania

Dołączenie: Nie Gru 14, 2008 5:56 pm
Miejscowość: Silesia/Pomerania

Re: Artroskopia stawu kolanowego

Postprzez Biały Sob Cze 11, 2011 9:15 pm

Nie chwal sie tak, teraz cale forum będzie cie żałować :lol:
Kod: Zaznacz wszystko
"... Jeśli 10 Mnie zabije ... to wezmę 9 żeby wygrać... "
Awatar użytkownika
Biały

Dołączenie: Nie Gru 07, 2008 11:26 am
Miejscowość: Tychy

Postprzez Ania Nie Cze 12, 2011 5:33 am

Bujaj się :D Jestem ciekawa czy ktoś, tu na Forum też to miał i jak długo zajęło mu powrócenie do normalności ?
Kiedy jestem dobra, jestem bardzo dobra, ale kiedy jestem zła, jestem jeszcze lepsza.
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez TomaszM Pon Cze 13, 2011 9:11 am

Biały napisał(a):Nie chwal sie tak, teraz cale forum będzie cie żałować :lol:

a żebyś wiedział :D :D :D
Kolana to najgrosza rzecz która może sie "zepsuć"
Powrotu do zdrowia Aniu, no i rehabilitacja przede wszystkim.

Ania napisał(a): Po 2h boju z systemem zostawili mnie na zabieg. Normalnie na artroskopię czeka się około 2 lat.

A tego jak dokonałaś ??
\\ Indywidualne Diety oraz Plany Treningowe: www.profi-dieta.pl

Zapraszam: » www.profi-dieta.pl «
Awatar użytkownika
TomaszM
Spec. ds. odżywiania

Dołączenie: Pią Mar 12, 2010 2:28 am
Miejscowość: Mikołów, Orzesze

Postprzez Ania Pon Cze 13, 2011 12:02 pm

Heh akurat w moim przypadku nie było na co czekać, bo nie mogłam chodzić i dodatkowo kolano się nie prostowało bo się zablokowało. Te osoby, które po 2 lata czekały to mogły chodzić dlatego nie było konieczności szybkiego zabiegu. Fajne wakacje mi się szykują :roll: Dzięki Mrowa ;)
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez Biały Pon Cze 13, 2011 8:43 pm

Ania miała straszne szczęście ze zrobili jej to bardzo szybko i przede wszystkim nie musiała z nic płacić ....
Awatar użytkownika
Biały

Postprzez Ania Pon Cze 13, 2011 8:49 pm

Taki zabieg prywatnie to koszt ok 8.000 zł. Aż mam wyrzuty,że się tak bez kolejki wbiłam. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez mat Pią Cze 24, 2011 11:55 am

udanej rehabilitacji

no i cieszy mnie ze nasze skladki nie ida na marne :D
fitness, odżywki, suplementy, forum
It's Not Easy To Bein' Green
Awatar użytkownika
mat

Dołączenie: Pią Lis 07, 2008 10:21 am

Postprzez Biały Pią Cze 24, 2011 9:30 pm

Powiedz to tym co czekają 2 lata :twisted:
Awatar użytkownika
Biały

Postprzez Ania Pią Cze 24, 2011 9:59 pm

Biały napisał(a):

Powiedz to tym co czekają 2 lata :twisted:
Ejjj Ty nie dajesz więc nie mędrkuj ;)

Dzięki Panowie za wsparcie ;)
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez andrut Pon Cze 27, 2011 3:58 pm

Ania dawaj znac jak rehabilitacja przebiega ;)

"- Pamiętaj iż zło nie zawsze tryumfuje.
- Gdyż zwycięża dobro? - usłyszałem drwinę w jej głosie.
- Nie moja droga. - dobro wygrywa tylko wtedy, kiedy ma szczęście, by służyły mu takie skurw***** jak ja."
Awatar użytkownika
andrut

Dołączenie: Sob Lis 08, 2008 3:49 pm

Postprzez Ania Pon Cze 27, 2011 9:15 pm

Na razie czekam na zabiegi, sama staram sie juz stawiać stopę na ziemi i przenosić lekko ciężar ciała na obie nogi. Ciężko idzie....
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez Ania Śro Cze 29, 2011 5:50 pm

Mimo, że rehabilitację zaczynam od poniedziałku to dużo sama ćwiczę w domu. Z dnia na dzień widzę poprawę. Dziwne są mięśnie na tej "chorej" nodze, takie w sumie jakby ich nie było heh
Awatar użytkownika
Ania

Postprzez mat Czw Cze 30, 2011 3:56 pm

kuruj kuruj, wakacje są, trzeba troche potańczyc i pozaliczac imprez wakacyjnych
It's Not Easy To Bein' Green
Awatar użytkownika
mat

Dołączenie: Pią Lis 07, 2008 10:21 am

Postprzez Biały Czw Cze 30, 2011 8:56 pm

Sylwester już blisko 8-)
Awatar użytkownika
Biały

Następna

Powróć do Zdrowie i Uroda

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

Nasi partnerzy: